Velikonoční jarmark

Přivítejte společně s mělnickými trhovci jaro a navštivte Velikonoční jarmark, který se koná na náměstí Míru a v prostorách mělnického zámku. Trhy je možné navštívit do 13:00.

Všechny stopy vedou na Mělník :-)

Pokud stále nemáte něco nového do šatníku, aby vás „beránek nepokakal“, můžete si u nás koupit turistické triko v novém vizuálu města Mělníka. Na výběr jsou modrá a černá, velikosti S–XXL.

Oslavujeme výročí

22. března 2018 – 10 let od zpřístupnění Mělnického podzemí a studny

Přesně před deseti lety navštívili první zájemci část mělnického podzemí s nejširší studnou v ČR.
I letos máme v tento den vstup do podzemí zdarma, volné vstupenky si můžete vyzvednout u nás v Turistickém informačním centru, prohlídky s průvodcem se dnes konají v těchto časech:
9.00 | 10.00 | 11.00 | 12.00 | 12.45 | 14.00 | 15.00 | 16.00 | 17.00
Kapacita návštěvníků je 20 osob na jednu prohlídku.
Těšíme se na vás

Vynášení Morany na Smrtnou neděli

Přijďte dnes od 15.00 do Regionálního muzea Mělník pomoci vynést Moranu z města, aby konečně mohlo přijít jaro. Už je nejvyšší čas, co říkáte? 🙂

Původ zvyku je hluboce předkřesťanský, byl to obřad, který znamenal vynesení zimy a smrti a začátek nového života, oslavy ústupu zimy a vítání jara a probouzející se přírody, víra v obnovení sil a zdraví člověka i domácích zvířat. Lidé už určitě měli dost zimy, těšili se na jaro, oslavovali blížící se léto a budoucí úrodu. Symboly smrti představují vyfouknutá prázdná vajíčka a vymlácená sláma, figurína, představující smrt, byla určena k rituálnímu zničení. Zelený proutek nebo stromek představoval vegetaci a životní vitalitu.
Ze vsi se vynášela smrt/zima – jejíž bohyní byla mytologická Morana, zosobňující smrt, nemoci, bídu. Morena. Zima/Smrt/Morena byla znázorněna slaměnou figurínou ženy, byla oděná do ženských šatů, slavnostně ověnčená hadříky a stužkami, na hlavě šátek, nastrčená na vysokou tyč. Na krku mívala náhrdelník z vyfouknutých vajíček, symbolu smrti (z prázdného vajíčka nemůže nic živého vzejít). Říkalo se jí různě, Smrt, Smrtka, Smrťák, Smrťolka, Smrťholka, Morena, Morana, Mařena, Mařana, Mořena… Ve Slezsku bylo zvykem mít figuríny dvě – Mařenu a Mařocha, mužskou podobu smrti, ve východních Čechách s názvy Smrťačka a Smrťák.
Mládež nebo děti ji za obřadních písní vynášeli za ves a tam ji (někde po odstrojení) hodili do řeky nebo do potoka (očistná síla živlu vody), upálili (živel ohně se stejnou očistnou mocí), někde ji zahrabali ji, hodili ze skály nebo roztrhali.
Pokud Mařenu vynášela odrostlejší mládež, vzájemně se pohostila. Na Zábřežsku chodívala děvčata po dědině už týden před Smrtnou nedělí a prosila o trochu hrachu na pučálku, nejdůležitější pokrm na hostině po vynesení smrti. Děvčata připravila pro chlapce pučálku, oni je zase počastovali kořalkou.
Zpět se vraceli s „lítem“ – zeleným máječkem, májíčkem, mojičkem, malým zeleným stromkem (nejčastěji mladou břízkou, smrčkem) nebo větvičkami, symbolem nového života a jara, ověnčenými různými ozdobami, pestrými papírovými věnci, kytičkami, obrázky svatých, různobarevnými pentličkami, bílými nebo barevnými vejdumky. Někde si pak májíček rozstříhali a každý si přinesl kousek domů na památku, někde se ozdoby uchovávaly a v květnu pak se ozdobné růžičky z líta přivazovaly na májku.
Na východní Moravě vynášejí „Mařenu“ v neděli Smrtnou a „Nové léto“ přinášejí až příští neděli.
Za hlasitého prozpěvování s „lítem“ chodili od domu k domu a koledovali. Dostávali ořechy, peníze, vajíčka, děvčata syrová a kluci vařená.
„Smrt nesem ze vsi,
nový líto do vsi:
buďte páni veselí,
s červenými vejci,
s žlutými mazanci.
Jakej je to mazanec,
bez koření, bez vajec.
Buďte páni veselí,
na tu smrtnou neděli:
smrt jsme Vám odnesli,
nové léto přinesli.
Vítej líto líbezné,
obilíčko zelené!“
„Neseme smrť ze vsi,
Velikú noc do vsi,
Pěknú, pěknú, pěknú přebělenú.“
„…smrtná neděle,
kdes tak dlouho byla?
U studýnky, u rubínky
ruce jsem si myla.
Šátečkem lístečkem
jsem je utírala…“

Velikonoční jarmark Trhů Aleš 17. 3. 2018 se nekoná

Vážení přátelé mělnických trhů na náměstí Míru,

s lítostí Vám musíme oznámit, že první letošní trhy na náměstí Míru, kterými měl být Velikonoční jarmark Trhů Aleš dnes, v sobotu 17. 3. 2018, se z městem nezaviněných důvodů nekonají. Pořadatel ani na svých webových stránkách na zrušení neupozorňuje.

Nejbližší jarmark s Velikonoční tematikou se bude konat příští sobotu 24. 3. 2018 v Regionálním muzeu Mělník.

Trhy na náměstí Míru zahájí Velikonoční jarmark 31. 3. 2018.

Loď Porta Bohemica několikrát zavítá i na Mělník

Lodí linka 901 Dopravy Ústeckého kraje, zajišťovaná plavidlem Porta Bohemica, zahrnuje jednak stálé plavby Ústí nad Labem-Litoměřice a Ústí nad Labem-Roudnice, kromě toho také větší množství plaveb mimořádných, z nichž některé mají jako jednu ze zastávek i Mělník.
Konkrétně to bude v sobotu 23.6 u příležitosti štětského festivalu dechových orchestrů FEDO 2018 plavba Litoměřice-Štětí-Mělník-Štětí-Roudnice a v neděli 29.7 a 26. 8. Mělnické plavby z Litoměřic na Mělník a odtud pak až do Ústí nad Labem. Dalším takovým celodenním výletem je plavba nazvaná Za hranice kraje v sobotu 16. 6. a 22.9. Roudnice-Štětí-Mělník-Obříství-Neratovice-Brandýs nad Labem a zpět, zpáteční cesta pokračuje ještě přes Libotenice a Nučnice až do Litoměřic.
Celý plavební řád linky 901 najdete zde:

Aktuální informace k plavbám lodi Porta Bohemica najdete na webu Dopravy Ústeckého kraje.