Kategorie: Divadelní představení Vražda krále Gonzaga

Vražda krále Gonzaga


6. 6. 2023

Začátek: 6. 6. 2023 | 19.00
Konec: 6. 6. 2023 | 21.20
divadelní sál MKD
Vstupné: 450 Kč

Předprodej vstupenek bude zahájen 6. 3. 2023 v TIC od 9.00, on-line od 12.00 a v pokladně MKD od 13.00 hodin.

Hřích je hřích, i když nám svědomí namlouvá opak.

Tahle inscenace původně vznikla se zadáním oslavit výročí Dejvického divadla. Oslovili jsme režiséra Jiřího Havelku, který zde vytvořil už tři inscenace (Černá díra, Wanted Welzl a Kakadu). Ten vnesl do našich počátečních úvah zcela novou dimenzi. Nespokojit se s večerem samostatných hereckých výstupů na počest Dejvického divadla, ale vytvořit svébytnou inscenaci na počest především divadla jako takového, a k tomu Dejvického, s hereckou skupinou, kterou měl pro tentokrát k dispozici.

Na hrad Elsinor přijíždí skupina profesionálních herců. Hamlet jim zadává úkol: Sehrát představení Vražda krále Gonzaga s několika úpravami, které jim tam on sám připíše. Má to být past. Past na myši. Past na vraha. Hamlet chce nechat předvést divadelní kus, který zrcadlí ohavný zločin spáchaný Claudiem, a věří, že onen hříšník se pod tíhou sebereflexivního divadelního zážitku prozradí. Potud jedna z nejznámějších scén divadla na divadle ve světové dramatické literatuře. Hamlet – nebo Shakespeare – věří, že divadlo má intenzitu detektoru lži. Že divadlo má moc odhalit pravdu. Že divadlo má sílu nahlodat svědomí diváka…
(Jiří Havelka)

Vražda krále Gonzaga spojuje nespojitelné. Introspektivní úvahy herců o jejich práci, soukromí a vztahu ke světu s dusným dokumentárním dramatem o zavraždění bývalého agenta KGB a velkého kritika Vladimira Putina Alexandra Litviněnka. Nová autorsko-režijní práce Jiřího Havelky v Dejvickém divadle posouvá hranice činohry, udivuje formální i myšlenkovou neotřelostí a pohlcuje intenzitou hereckého vyjádření. Dvě a půl hodiny dlouhá podívaná se obejde bez berliček výtvarných či zvukových kouzel, přesto nedá divákovi ani na chvíli vydechnout. […] Dramaturgický, autorský i režijní záměr je tady mnohem hlubší a zásadnější: poukázat na smysl herecké profese, na schopnost umělce probouzet z letargie a působit silou svého mistrovství na společenské vědomí. Vražda krále Gonzaga je mimořádným uměleckým triumfem Dejvického divadla, největším za poslední dva roky.
(Saša Hrbotický, Hospodářské noviny)

Účinkuje Dejvické divadlo.

Autor: Jiří Havelka a kolektiv DD
Režie: Jiří Havelka

Hrají:
Simona Babčáková, Klára Melíšková, Zdeňka Žádníková, Tomáš Jeřábek, Martin Myšička, Ivan Trojan

U Sadů 323
Mělník, Středočeský kraj 27601
Česká republika
315622612

Zobrazit celý kalendář