Splavnost Vltavy mezi Mělníkem a Prahou umožnilo v roce 1905 vybudování laterálního kanálu mezi Mělníkem a Vraňany se zdymadlem s plavebními komorami v Hoříně. Dílo projektoval František Sander. Dodnes funkční technická památka prošla v letech 2019–21 rekonstrukcí, po níž proplují i největší říční výletní lodě.
Vlastní plavební zařízení Hořín tvoří dvě plavební komory umístěné vedle sebe. Plavební komory Hořín s průměrným překonávaným spáde 8,5 m jsou nejvyšším plavebním stupněm pod Prahou. Vzhledem k nevyhovujícím parametrům plavebních komor byla v letech 1993-1994 jejich plata navýšena o 1 m. Téměř 90 let fungující technologické vybavení plavebních komor na principu ozubených kol bylo postupně vyměňováno a modernizováno. V současné době jsou ovládací mechanismy hydraulické, řízené počítačem. Části původních soustrojí je možné zhlédnout v expozici areálu plavebních komor Hořín. V současnosti je ovládání hydraulické a počítačově řízené.
Velká plavební komora : 137,5 * 20,0 m
Malá plavební komora : 73,0 * 11,0 m
Průměrný překonávaný spád : 8,5 m
Příjemná 4 km dlouhá procházka po žluté turistické značce dovede návštěvníka od rozcestníku u mělnického zámku hořínským parkem k plavebním komorám a zpět podél plavebního kanálu.