Filmový Mělník

Mělník ve filmu a v televizi

Z pera mělnického kronikáře Martina Klihavce. Článek vyšel v měsíčníku Mělnická radnice 12/2018, aktualizováno a doplněno v březnu 2021.

Je málo českých míst, která se objevila ve filmu tolikrát jako naše město. Mělník si oblíbili filmaři již v 70. letech 20. století a stále se na něj každoročně vrací i v současnosti.

Nejstarší známé záběry s mělnickou tématikou pocházejí z roku 1922. Jedná se o krátký snímek, který zval k návštěvě mělnického vinařství firmy Uher, Lobkowiczkého vinařství, obchodního domu pana Živného, řeznictví Metelka a textilního obchodu bratří Roubíčků. Filmový historik Karel Čáslavský se také zmiňoval o několika krátkých dokumentech se záběry ulic a života na Mělníku, které byly nafilmovány někdy po roce 1930,v jednom z dílů Hledání ztraceného času s názvem  Mělnické filmobraní.

Jiří Voskovec s Janem Werichem natočili v roce 1938 pro filmový týdeník AKTUALITA ve sklepeních zámku Mělník scénku nazvanou „Mělnická strašidla“. Vystupují v ní jako strašidla „Samotok“ a „Ludmila“.

Nejvíce Mělník proslavila série filmů Dušana Kleina o básnících, která mapovala trable dospívání dvou mladých chlapců. Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987). Oblíbená trilogie filmů později získala další pokračování, a tak se s hlavními hrdiny Štěpánem a Kendym diváci setkávají i v jejich dospělosti a středním věku. Konec básníků v Čechách (1993), Jak básníci neztrácejí naději (2003), Jak básníci čekají na zázrak (2015). I všechna tato pokračování se natáčela mimo jiné také na Mělníku.

Ze seriálů je patrně nejznámější Létající Čestmír (1983). Velké množství exteriérových scén šestidílného seriálu pro děti se odehrává na náměstí Míru, i v méně frekventovaných ulicích například v městské části Rybáře.

Nejstarší celovečerní film odehrávající se v ulicích v centru našeho města se jmenuje Pozdní láska. Toto drama o starém vinárníkovi, který se zaplete s vychytralou mladou vdovou bylo natočeno v roce 1935 podle románu Karla Klostermanna.

 

Zde je seznam filmů, které byly z větší či menší části natáčené buď přímo na Mělníku, mělnických vinicích, nebo se v nich záběr na Mělník, zámek či věž kostela sv. Petra a Pavla třeba jen na malou chvilku objevuje. U filmů natočených do roku 2007 je v závorce napsaný rok jejich české premiéry, u filmů po roce 2007 je uveden rok, kdy byly na Mělníku filmovány.

 

Pozdní láska (1935) – první celovečerní film odehrávající se v ulicích v centru Mělníka.

Mělnická strašidla (1938) – scénka pro filmový týdeník „Aktualita“ odehrávající se ve sklepích zámku Mělník, kde Jiří Voskovec a Jan Werich vystupují jako mělnická strašidla jménem „Samotok“ a „Ludmila“.

Barbora Hlavsová (1942) – v hlavní roli Terezie Brzková. Ve filmu je k vidění náměstí Míru, obzvláště působivá je jízda hlavní hrdinky povozem kolem budov dnešní radnice a muzea.

U pěti veverek (1944) – část děje se odehrává ve vinárně „U děravého džbánu“, kde visí na zdi reklamní cedule na Lobkowiczké mělnické vinařství, za pultem jsou vyrovnané lahve s mělnickým vínem a pan vrchní nese hostům lahev mělnické Ludmily. V textu se rovněž dva herci – malíři zmiňují o „zátiší s mělnickým“.

Tři kamarádi (1947) – úvodní záběry, podhled k zámku z ulice K Mostu.

Hudba z Marsu (1955) – orchestr hraje v polabských vinicích.

Případ pro začínajícího kata (1969)

Slasti otce vlasti (1969) – válečné tažení vojska mezi vinicemi.

Televarieté (1971) – zábavný estrádní pořad. Jeho třetí díl se natáčel v kulturním domě na Mělníku. (Tyto první díly však ještě neuváděli Vladimír Dvořák ani Jiřina Bohdalová.)

Dva muži hlásí příchod (1975) – mimo jiné ulice Krombholcova.

Mys dobré naděje (1975) – koleje u starého mostu, scéna z úvodu filmu.

Tam, kde hnízdí čápi (1975) – město Mělník je k vidění i v tendenčně normalizačním filmu, který se věnuje problematice padesátých a šedesátých let.   

Na veliké řece (1977) – na Vltavě v hořínském plavebním kanálu.

Nemocnice na kraji města (2. série z roku 1981) – v díle č. 14/20 je náměstí Míru jako autobusové nádraží.

Jak svět přichází o básníky (1982) – (1/6) první díl ze série šesti filmů o dvojici kamarádů studentů.

Svatební cesta do Jiljí (1983) – náměstí Míru, vchod do radnice jako cílové místo.

Létající Čestmír (1983) – seriál o chlapci a kouzelných květinách. Většina exteriérových scén se natáčela v mělnických ulicích, nejen v centru, ale například i v místní části Rybáře.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984) – (2/6) druhý díl ze série šesti filmů o dvojici kamarádů studentů.

Případ platfus (1985) – všechny exteriérové scény filmu se natáčely na Mělníku (nám. Míru, radnice, autobusové nádraží).

Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí (1985) – kriminální film – kromě interiérů a scén v lese se všechny exteriéry natáčela na Mělníku na náměstí Míru.

Jak básníkům chutná život (1987) – (3/6) třetí díl ze série šesti filmů o dvojici kamarádů.

Cirkus Humberto (1988) – na konci prvního dílu je pohled na mělnickou dominantu z Hořínského parku.

Konec básníků v Čechách (1993) – (4/6) čtvrtý díl ze série šesti filmů o dvojici kamarádů.

Stalingad (1993) – německý válečný film, nástup vojáků byl natáčen na nádvoří mělnického zámku.

Bídníci (Les Misérables) (1998) – úvodní scéna, kočár a pohled na mělnický zámek. (Historické drama z produkce USA, GB, D.)

Bazén (The Swimming pool – Der Tod feiert mit) (2001) – německý horor, záběry z centra města.

Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001) – ulice 5. května nad bránou.

Jak básníci neztrácejí naději (2003) – (5/6) pátý díl ze série šesti filmů o dvojici kamarádů.

Bazén (2005) – seriál TV Prima se natáčel na mělnickém krytém plaveckém bazénu.

U mě dobrý (2008) – záběr na Mělník z hořínského zdymadla.

Dilino a čert (2008) – pohádka České televize byla odvysílána na Štědrý den v roce 2009, natáčelo se v parku za kostelem sv. Petra a Pavla.

Stella negro – příběh na téma otcové a dcery z cyklu 3+1 s Miroslavem Donutilem (2009) – krátký příběh o notáři, kterému se po letech vrátila domů jeho dospělá dcera. Natáčelo se na náměstí Míru, před MKD, v ulici 28. října a v budově radnice, kde se kancelář starosty proměnila na kancelář notáře.

Hřích profesora Sodomky – 2. díl z detektivní série nazvané Ach ty vraždy (2010) – Svatováclavská ulice, podloubí nám. Míru.

Vyprávěj – seriál. V roce 2012 se natáčelo pokračování seriálu – díl nazvaný „Spartakiáda“, jehož děj se odehrával v roce 1985, a kde se několikrát objevila na stole jako rekvizita láhev mělnického vína „Ludmila“ s dobovou etiketou na které byl vidět Mělník.

Donšajni (Sukničkáři) (2012) – natáčelo se ve Venclově vile v Radniční ulici.

Život je ples (2012) – seriál. V 2. dílu je vidět Husův dům, Evangelický kostel a park za MKD.

Městečko (2012) – seriál, pilotní díl se natáčel na náměstí Míru. Nikdy nebylo odvysíláno.

V zámku a podzámčí – dokument z cyklu Ta naše povaha česká (2012) o české šlechtě a jejím vztahu k majetku a ostatním lidem na konkrétním případě Jiřího Lobkovice z Mělníka.

Kolem Krvomlýna do pekla – dokument z cyklu Zázračné studánky (2012) – prvních 5 minut tohoto dílu bylo věnováno Mělníku a jeho studni pod náměstím Míru.

Májová romance doktora Mráze – povídka ze seriálu Škoda lásky (2013) – náměstí Míru, Svatováclavská, Husova a Zádušní ulice. V této povídce si zahráli i někteří mělničtí městští strážníci.

Něžné vlny (2013) – sekvence filmu veselohry o dospívajícím Vojtovi touží po spolužačce Evě.

Bony a klid 2 (2013) – náměstí Míru prostor před městskou radnicí.

Kameňák 4 (2013) – tento film předvedl Mělník, jeho ulice a náměstí zřejmě víc, než kterékoli jiné natočené filmové dílo předtím.

Kameňák 5 – Vánoční kameňák (2015) – film, vánoční díl.

Jak básníci čekají na zázrak (2015) – (6/6) šestý díl ze série šesti filmů o dvojici kamarádů.

Jak jsme oživovali dědečka (2016) – patnáctiminutová povídka pro děti, kterou natáčela Česká televize v Nerudově ulici.

Doktorka Kellerová (2016) – kriminální seriál TV Barrandov. V seriálu byl záběr na levou část mělnické polikliniky, která si v ději zahrála jako pitevna.

Pepa (2017) – film natáčený na náměstí Míru a na radnici.

The Romanoffs (Romanovci) (2017) – zahraniční film (USA), drama natáčené na náměstí Míru a v Palackého ulici.

Tátova volha (2018) – film, v pozadí se několikrát objevuje mělnické panorama, některé scény se natáčely ve Svatováclavské a v České ulici.

Kameňák – seriál (16 dílů) (2018) – natáčel se od června do září 2018 na mělnickém náměstí Míru, přilehlých ulicích, Čechově a Nerudově ulici, Vehlovicích i nedaleko mělnického krematoria Na Ráji. V únoru 2019 začala TV Nova seriál vysílat, ale odvysílala jen polovinu, 8 dílů.

Léto na Vltavě (nebo Dny na Vltavě) – německý film (2019) – natáčel se v říjnu 2019 v Husově ulici, kde filmaři postavili tržiště se zeleninou a dalším zbožím, které se na tržištích prodává.

 

V nekonečném seriálu Ulice, který vysílá televize Nova, se sice záběr na Mělník zatím neobjevil, ale jméno našeho města zní poměrně často. Jedna z hlavních hrdinek příběhu údajně pochází z Mělníka, a proto se v ději seriálu často objevuje informace, že jede například: „…navštívit rodiče na Mělník.“

 

Televizní štáby (Česká televize, Prima TV, TV Nova, TV Barrandov, TV Praha…) čas od času zavítají do našeho města natočit reportáže o Regionálním muzeu Mělník, mělnickém podzemí a studni pod náměstím Míru, která je nejširší v České republice. Jedná se o pořady Toulavá kamera, Retro, Gondíci s.r.o., Tajemné podzemí a další. Dokonce televize Prima vysílala 1. 8. 2015 celé své hlavní televizní zprávy živě z mobilního televizního studia z náměstí Míru.

 

Mělník se v současnosti velice často objevuje i v televizních reklamách. Za jednu z nejstarších lze považovat reklamu s Vlastou Burianem, který prý účinkoval v krátkém snímku, kde nabízel slavnou lobkowiczkou „Ludmilu“. Mělnické víno se objevuje i v mnoha tzv. „filmech pro pamětníky“ natočených ve 30. a 40. letech 20. století. Pokud se děj filmu odehrává v restauraci, vinárně nebo hospodě, ve většině případech lze spatřit, jak na stole stojí láhev mělnické Ludmily. V některých filmech i visí na zdi reklamní plakáty na mělnické lobkowické vinařství (například ve filmu U pěti veverek z roku 1944).

 

V posledních letech se na Mělníku natáčely tyto reklamy:

Reklama na kávu „Jihlavanka“ z roku (2012).

Reklama na „Fernet“ (2013).

Reklama na mobilního operátora O₂ vánoční prezentace ve Svatováclavské ulice (2014).

Reklama na ČSOB pojišťovnu se natáčela na náměstí Míru v podloubí před prodejnou Maso-uzeniny Martina Růzhy (2016).

Reklamy na mobilního operátora Vodafone – vánoční strom a trhy na náměstí Míru. Natáčelo se dokonce dvakrát, dva roky po sobě – v roce 2016 i 2017.

Reklama na Lidl – na mělnickém Rákosníčkově hřišti v ulici Pod Vrchem (2017).

Reklama na loterijní společnost Sazka – ve Svatováclavské ulici a letecký záběr na Mělník od hořínských komor (2017).

Reklama na vozy Škoda-Plus – automobil se projíždí na vyhlídce za zámkem (2018).

Reklama na Provident půjčky – Svatováclavská ulice a kamion na náměstí Míru (2018).

Mělník ve filmu

    

Informace pro turisty i obyvatele Mělníka a okolí.